Kadooğlu Holding – Hayalden Gerçeğe Bir Başarı Serüveni

LPG / Otogaz

Kadoil, akaryakıt sektöründe yakaladığı başarıyı, hizmetlerine bir yenisini ekleyerek kuruluşunun 10. yılında Kadogaz markası ile LPG sektöründe sürdürmeye karar vermiştir. 22 Eylül 2016 tarihinde EPDK dan Ulusal LPG Dağıtıcı Firma Lisansını alan Kadoil, çevreci ve ekonomik alternatif yakıt olan LPG otogazı Kadogaz ismi ile, Türkiye genelinde yaygın olan Kadoil istasyonlarında kullanıcıların hizmetine sunmaktadır.

LPG otogaz bayilik sistemi gereği, otogazın bayi istasyonlarına teslim esası (CİF), Kadooğlu Petrolcülüğe apayrı bir sorumluluk yüklemektedir. Teknik düzenleme ve standartlara uygun LPG taşıma araçları, sektörel deneyimli LPG taşıma operatörleri ile sorumluluk bilinci ve emniyet kuralları disiplini içinde “Önce Güvenlik” ilkesi ile hizmet vermek amacıyla yoluna devam etmektedir.

LPG Nin Teknik Özellikleri Ve Kullanımı;

Teknik düzenleme ve standartlar uygun kullanılması durumunda güvenilir bir yakıt türü olan LPG, aslında renksiz ve kokusuz gaz türüdür. Olası bir gaz kaçağının algılanabilmesi için Ethyl Mercaptan (Etil merkaptan) karıştırılır. Gaz sızması ve gaz kaçağı durumunda çürük yumurta kokusuna benzer bir koku algılanır. Otogaz, LPG’nin araç yakıtı olarak kullanılan haline halk arasında verilen isimdir. Otogaz, propan ve bütan gibi basit hidrokarbonlardan oluşmakta olup doğalgazdan veya petrol damıtımından elde edilmektedir. Ülkemizde tüketilen LPG nin %80 i ithal edilmekte, %20 si Petrol Rafinerileri (Tüpraş) tarafından üretilmektedir.

  • Türkiye, LPG Otogaz tüketiminde, Avrupa’da ilk sıradadır.
  • Otogaz, Türkiye de en fazla Ankara ‘da tüketilmektedir.
  • Günümüzde 10 binek (Benzinli) araçtan 4’ünde otogaz kullanmaktadır.
  • Türkiye’de her yıl yaklaşık 300.000 yeni kullanıcı, aracını otogaz‘a dönüştürmektedir.
  • Otogaz, benzine göre daha yüksek oktan değerine sahiptir.
  • LPG sayesinde yaklaşık %30 seviyesinde yakıt tasarrufu sağlanmaktadır.
  • Alternatiflerine göre daha çevreci  bir yakıttır.

Ayrıca, LPG, en az alternatifleri kadar güvenli bir yakıttır. Alternatiflerine göre yaklaşık 6 kat daha kalın tankı ve emniyet valfi LPG’yi diğer yakıtlardan güvenlik anlamında farklılaştırmaktadır. Araçlarda kullanılan otogaz tankının ekonomik ömrü 10 yıldır, araç teknik muayenelerinde, tankın üretim tarihi kontrol edilerek, 10 yoldan uzun süreli kullanılmasına izin verilmez, yenisi ile değiştirilir.