Hububat İhracatında Yüzde 28'lik Artış

Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Celal Kadooğlu, “Sektör olarak bu yıl ilk 8 ayda Türkiye genelinde yüzde 30,3’lük bir artış ile ihracatımızı 7,2 milyar dolara ulaştırdık. GAİB Hububat Birliği olarak ihracatımızı ilk 8 ayda yüzde 28’lik artışla 2,2 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik. Üyelerimizin özverili çalışmalarıyla hedeflerimizi gerçekleştirmeye el birliğiyle devam ediyoruz” dedi.

Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Celal Kadooğlu, GAİB Hububat Birliği olarak yapılan yeniliklerden ve ihracat rakamlarından bahsetti. GAİB hububat birliği en fazla ihracat yapan birlik oldu. Pandeminin tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaşamın her alanında önemli değişikliklere neden olduğunu ifade eden GAİB Hububat Birliği Başkanı Celal Kadooğlu, “Zorlu süreçlerde ülkemiz üretebilen ve kendine yetebilen bir ülke olmayı başardı. Genel olarak tüm dünya bu süreçten olumsuz etkilenirken Türkiye’de gıda konusunda herhangi bir yetersizlik olmadı. Ülke olarak, zorlu süreçleri, en az zararla atlatmayı başardık. Ülkemizde tarım alanında en fazla ihracat gerçekleştiren sektörler arasında yer alan hububat sektörü, yükselen grafiğini sürdürmeye devam etti. GAİB Hububat Birliği olarak diğer birlikler arasında ihracatta ilk sırada yer almaya devam ediyoruz. Türkiye’nin en fazla ihracat gerçekleştiren Birliği olma statümüzü her zaman koruyacağız” dedi.

“2023 HEDEFLERİMİZİ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

İhracat rakamları ve Birliğin hedefleriyle ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Celal Kadooğlu, sektör olarak bu yıl ilk 8 ayda Türkiye genelinde yüzde 30,3’lük artışla ihracatı 7,2 milyar dolara ulaştırdıklarını ifade ederek şunları ekledi: “GAİB Hububat Birliği olarak ihracatımızı ilk 8 ayda yüzde 28’lik artışla 2,2 milyar dolar seviyelerine çıkardık. Hububat Birlikleri arasında Türkiye’nin en fazla ihracat gerçekleştiren birliği olma statümüzü koruyoruz. İhracatımızı, planladığımız yeni projelerimizle daha da artırarak 2023 yılı hedeflerimizi gerçekleştirmeye hep birlikte devam edeceğiz.”