Hayalden gerçeğe bir başarı serüveni: Kadooğlu Holding

İnsanına ve ülkesine adanan yaşamların hayalden var ettiği büyük bir değer Kadooğlu Holding. Alın teriyle ıslanan topraktan filizlendi ve şimdi geleceğe doğru uzanan dallarında binbir çeşit meyve veriyor…

hfkCizre belediyesinde Zabıta amiri olan Hacı Fettah Kadooğlu 16 yaşındaki oğlu Cemal Kadooğlu’na emekli ikramiyesini verdiğinde aynı zamanda hayallerini gerçeğe dönüştürmesi için büyük bir şans da vermişti. Çok genç yaşta ticaret hayatına atılan Cemal Kadooğlu 1977 yılına geldiğinde komşu Irak’a susamdan oyuncağa, makarnadan bakliyata her türlü malzemeyi götürüp satmaya başlamıştı. Cemal Kadooğlu, kısa sürede Cizre’nin kömür işlerini alarak yıllarca kömürü elleriyle yükledi ve dağıtımını yaptı. Kardeşleri ve kuzenleri ile birlikte aile şirketlerini büyütmek için çalıştılar ve 1992 yılında Gaziantep bölgesi kömür işlerinin alınması ile artık Kadooğlu ailesi için yeni bir dönem başlamış oldu.

Şirketi geleceğe hazırlayan ve devler liginde mücadele etmesini hedefleyen Cemal Kadooğlu, 1996 yılında Kadooğlu’nun yönetimine şirketin her kademesinde çalışmış, genç, yenilikçi oğlu Tarkan Kadooğlu’nu getirdi. Bu dönemde şirket hızlı bir büyüme stratejisi içerisinde kısa sürede önemli yatırımlar yaptı ve farklı sektörlerde kendisine yer açmaya başladı.

Kadooğlu Otelcilik Turizm İnşaat ve Ticaret AŞ, Cizre’de bir otelle turizm sektörüne girdi. Şirket ayrıca 2000’lerde alışveriş merkezleri, hastaneler, toplu konutlar, lüks siteler ve akaryakıt istasyonları ile inşaat işlerinde önemli başarılara imza attı.

cmlKadooğlu Petrolcülük Taşımacılık Ticaret Sanayi İthalat ve İhracat AŞ; hem akaryakıt sektörüne yeni bir soluk getirerek standartları tekrar belirledi hem de kısa sürede Kadooğlu Şirketler Gurubu’nun lokomotifi haline geldi. 2006’da akaryakıt dağıtım şirketi lisansının alınması ile ‘Kadoil’ markası  Türkiye’ye kazandırıldı. Geçen süre zarfında sürekli büyüyen ve Türkiye genelinde 450’nin üzerinde bayi sayısına ulaşan dağıtım ağıyla Kadoil, 90 şirket arasında ilk 10 arasında yer almayı başardı.

Bitkisel yağ üretimine geçilerek ihracat şampiyonu olan “Bizce” markası Türkiye’ye ve dünyaya kazandırıldı. Ortadoğu’nun en büyük bitkisel yağ fabrikalarından biri Gaziantep’te kurularak üretimin yüzde 70’i, 50’den fazla ülkeye ihraç halan ihraç edilmektedir.

70bin metrekarelik alan üzerinde 141 bin metreküplük depolama kapasitesine sahip Kadooğlu Akdeniz Dolum Tesislerini Mersin’de hizmete açan Kadooğlu Holding, 2010 yılında Mersin’de Türkiye’nin en büyük deniz platformunu hayata geçirdi.

trtFaaliyetlerini Türkiye’nin ihtiyaçları parelelinde şekillendiren Kadooğlu Holding, ülkenin en önemli sorunlarından biri olan enerji ihtiyacının karşılanmasına katkı sağlamak amacı ile Kadooğlu Enerji’yi hayata geçirdi.

70’li yılların sonunda ilk tuğlanın koyulması ile birlikte yükselmeye başlayan Kadooğlu, bir aile şirketi olarak başladığı yolculukta, 2014 yılından itibaren tüm şirketlerini aynı çatı altında toplayarak faaliyetlerine Kadooğlu Holding bünyesinde devam etme kararı aldı.

Kadooğlu Holding, bünyesindeki şirketler ile birlikte doğrudan 1350 dolaylı olarak da 7 bin kişinin çalıştığı, dünyada 50’i aşkın ülke ile ticari ilişkileri olan; Türkiye’nin sanayisi ve yurt dışında tanıtımına önemli katkılar sağlayan büyük bir kuruluş.

Kadooğlu Holding ve taşıdığı güçlü değerler, ülkenin ve içinde yaşadığımız dünyanın ihtiyaçlarını daha net görebilme yetisi ile birlikte sürekli gelişmeye, geliştirmeye; insana, yaşadığımız topraklara ve geleceğe yatırım yapmaya devam edecek.